Jaką podłogę na ogrzewanie podłogowe wybrać? Poradnik

Zastanawiasz się, jaką podłogę na ogrzewanie podłogowe wybrać, by w pełni wykorzystać potencjał instalacji, nie rezygnując przy tym z estetyki? Na szczęście nie musisz decydować się na kompromisy. Na rynku dostępnych jest wiele trwałych, praktycznych i stylowych rozwiązań, które doskonale sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym. Jednym z nich są parkiety i deski drewniane. Jeśli stoisz przed koniecznością wyboru podłogi na ogrzewanie podłogowe, zapraszamy do lektury artykułu – znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Jego główną zaletą jest równomierny rozkład ciepła w pomieszczeniu, co sprawia, że temperatura jest odczuwana jako bardziej komfortowa w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe:

  • zapewnia optymalny rozkład temperatur w pionie (bardzo dobrze sprawdza się w wysokich pomieszczeniach),
  • jest przyjazne dla alergików – ogranicza cyrkulację kurzu w powietrzu,
  • wymaga niższej temperatury wody w piecu.

Nie bez znaczenia jest również estetyka – brak widocznych grzejników pozwala na swobodniejszą aranżacje wnętrz.

Warto przy tym pamiętać, że montaż ogrzewania podłogowego należy zaplanować już na etapie projektowym. Instalacja wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, a także przemyślanego doboru materiałów. Podłoga na ogrzewanie podłogowe musi cechować się przede wszystkim dobrą przewodnością cieplną, a także niskim oporem cieplnym, odpowiednią grubością i odpornością na zmiany temperatur.

Rodzaje podłóg na ogrzewanie podłogowe

Płytki, kamień, a może parkiet? Wybór podłogi na ogrzewanie podłogowe zależy od wielu czynników. Produkt musi posiadać odpowiednie parametry, a także pasować do indywidualnych preferencji estetycznych i mieścić się w przewidzianym budżecie. Do popularnych opcji należą m.in. płytki ceramiczne i kamienne, laminat oraz winyl. Wiele osób za najlepszy wybór uważa jednak drewno: parkiety i deski drewniane. Dlaczego?

Podłogi drewniane, takie jak krótkie deski czy klepki, są cenione przede wszystkim za:

  • wytrzymałość,
  • piękny wygląd,
  • ciepło, jakie wnoszą do wnętrz,
  • naturalność.

To ponadczasowy element aranżacji, który świetnie odnajduje się w klasycznych, jak również nowoczesnych aranżacjach. Co więcej, kupując podłogę drewnianą z certyfikowanego źródła, wybieramy ekologiczne rozwiązanie. Warto przy tym pamiętać, że do ogrzewania podłogowego najlepiej wybierać drewno o niskim współczynniku skurczu. Ważne, aby deski były przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym.

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza? Wybierając deski lub parkiet do swojego domu, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim musisz zdecydować się na odpowiedni gatunek i grubość drewna. Jednym z najlepszych rozwiązań są dębowe podłogi dwuwarstwowe o grubości 3-4 mm górnej warstwy. Oprócz wyboru materiału ważną kwestią jest też sposób montażu. W przypadku parkietów drewnianych najlepiej zlecić układanie podłogi parkieciarzowi, który posiada duże doświadczenie w montażu podłóg klejonych do podłoża. Parkieciarz powinien zamontować pod klepkami specjalne plomby termiczne, które umożliwiają pełną kontrolę nad podłogą. Należy pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym bardzo ważne jest pilnowanie parametrów ogrzewania i nieprzegrzewanie podłogi.

Jaką podłogę na ogrzewanie podłogowe wybrać? Podsumowanie

Nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe jest najlepszym wyborem. Oprócz parametrów materiału równie ważne są bowiem osobiste preferencje dotyczące aspektów estetycznych i użytkowych. Jeśli cenisz sobie naturalne, ponadczasowe rozwiązania, polecamy deski i parkiety drewniane z naszej oferty. Jako producent podłóg drewnianych możemy zaproponować Ci podłogi o dwuwarstwowej konstrukcji, które cechują się niskim oporem cieplnym. Szeroki wybór wzorów na pewno pozwoli Ci znaleźć idealne rozwiązanie do swojego domu.