Jak zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem

Jesteś na etapie planowania remontu? W takim razie pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie podłogi. W trakcie prac budowlanych i wykończeniowych istnieje bowiem ryzyko silnego zabrudzenia, a nawet uszkodzenia powierzchni. O czym należy pamiętać? W co warto się zaopatrzyć? Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinno wyglądać zabezpieczenie podłogi na czas remontu, a także poznać wskazówki pielęgnacyjne na co dzień, zapraszamy do dalszej lektury.

Zabezpieczenie podłogi przed remontem – dlaczego jest tak ważne?

Zabezpieczenie podłogi przed remontem jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać podczas przenoszenia mebli, narzędzi i materiałów budowlanych. Po drugie, zabezpiecza przed zabrudzeniami, które są trudne do usunięcia, na przykład plamami z farby, kleju czy gipsu. Odpowiednie przygotowanie podłogi pozwala uniknąć kosztów napraw i konserwacji, przyczynia się do utrzymania estetyki wnętrza i przedłuża jej żywotność.

Szczególnie narażone na uszkodzenia w trakcie remontów są podłogi wykonane z mało wytrzymałych materiałów. Nie oznacza to jednak, że trwałe elementy – takie jak deski i parkiety drewniane – nie wymagają odpowiedniej ochrony. Zabezpieczenie podłogi podczas remontu powinno być traktowane priorytetowo niezależnie od jej rodzaju.

Jak zabezpieczyć podłogę drewnianą na czas remontu?

Aby zadbać o skuteczne zabezpieczenie parkietu lub desek drewnianych na czas remontu, należy podjąć kilka kroków.

  1. Czyszczenie i przygotowanie: przed rozpoczęciem prac remontowych dokładnie odkurz i umyj podłogę, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Upewnij się, że podłoga jest sucha. Wszelkie parkiety i podłogi powinny zostać wyłożone po zakończeniu prac mokrych.
  2. Folie i maty zabezpieczające: zaopatrz się w specjalne elementy ochronne i ułóż je na całej powierzchni podłogi. Maty remontowo-budowlane chronią przed pyłem, a także farbą, gipsem i innymi substancjami. Pamiętaj, że folia może być wyłożona tylko i wyłącznie na czas remontu, ze względu na możliwość odparzenia podłogi.
  3. Kartony i płyty OSB: na matę lub folię możesz położyć dodatkową warstwę ochronną, która zabezpieczy podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  4. Ciągła kontrola: regularnie sprawdzaj stan zabezpieczeń podczas remontu, aby upewnić się, że nie zostały przesunięte lub uszkodzone. W razie potrzeby napraw lub wymień uszkodzone materiały.

Dzięki tym wskazówkom zapewnisz skuteczną ochronę drewnianej podłogi, zminimalizujesz ryzyko uszkodzeń i zachowasz jej estetyczny wygląd po zakończeniu prac remontowych.

Zabezpieczenie podłogi przed zniszczeniem – o czym jeszcze warto pamiętać?

O stan podłogi należy dbać nie tylko podczas remontu. O jakich czynnościach pielęgnacyjnych pamiętać na co dzień? Podstawą dbania o podłogi drewniane jest ich regularne odkurzanie. Należy upewnić się, że włosie w szczotce lub odkurzaczu jest miękkie, tak by nie uszkodziło powierzchni. Podłogi drewniane trzeba też regularnie myć za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków. Pamiętaj, by dbać o jak najniższą ilość wykorzystywanej wody i mycie tylko i wyłącznie w przypadku faktycznych zabrudzeń. Warto także zabezpieczyć podłogę poprzez specjalne nakładki z filcu na nogi mebli.

Istotna w kontekście zabezpieczenia powierzchni jest także impregnacja podłogi drewnianej. Istnieją różne typy wykończenia podłóg:

  • nadanie połysku lakierem, który tworzy ochronną warstwę i zapewnia trwałość oraz łatwość utrzymania podłogi w doskonałym stanie,
  • impregnacja parkietu lub desek olejowoskiem, który czyni drewno szczególnie odpornym na wilgoć i zabrudzenia – ten rodzaj impregnacji pozwala odnawiać podłogę co kilka lat przez nakładanie warstwy olejowosku pielęgnacyjnego.

Dbając o parkiet lub deski drewniane, warto mieć na uwadze kwestię wykończenia i właściwości danej podłogi.

Szukasz produktu do pielęgnacji podłogi drewnianej? Rubio Universal to olej pielęgnacyjny służący do konserwacji oraz odświeżania olejowanych powierzchni drewnianych. Zaleca się, aby taki zabieg przeprowadzać raz na kilka miesięcy lub lat (w zależności od intensywności użytkowania powierzchni).

Zabezpieczenie podłogi – podsumowanie

Jak zabezpieczyć podłogę drewnianą, by jak najdłużej zachwycała wyglądem? Na co dzień wystarczy dbać o systematyczne odkurzanie i mycie powierzchni. Większym wyzwaniem jest zabezpieczenie podłogi na czas remontu. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w specjalne elementy ochronne, które zapobiegają uszkodzeniom i zabrudzeniom powierzchni.

Jeśli w związku z remontem rozważasz wymianę podłogi, zapoznaj się z ofertą Dąbex. Jako producent podłóg drewnianych możemy zaproponować Ci dębowe deski i parkiety dwuwarstwowe. Ich zaletą, oprócz pięknego wyglądu, jest trwałość – to wybór na lata.